Midtjylland prvýkrát dánskym majstrom. Po vzore Moneyball

Už vo štvrtok sa zrejme navždy zmenila tvár dánskej futbale. Donedávna skôr podceňovaný Midtjylland získal vôbec prvú významnú trofej vo svojej krátkej histórii, a to rovno celkom netradičné cestou: skrze stávku na štatistickú analýzu a revolučný potlačenie ľudského faktora…

Ulvene (Vlci), ako sa tímu z bezmála 50tisícového mesta Herning prezýva, vznikli až v roku 1999 zlúčením dvoch rivalských tímov Ikast a Herning.Počas 16 rokov v najvyššej súťaži boli najlepšie druhí v rokoch 2007 a 2008, vlani skončili tretí a už vtedy sa pýšili najlepšie ofenzívou v lige.

Fakt, že v tomto ročníku napokon zverenci neskúseného trénera Glena Riddersholma nemali konkurenciu, teda v jadre nie je tak úplne prekvapivý.

Napriek tomu triumf skromného celku berie dych: z 30 zápasov prehral len štyri a vyhral štýlom štart-cieľ. Na prvom mieste tabuľky so Midtjylland hreje nepretržite od piateho kola.

Ak sa nestane nič nečakaného a Midtjylland zo zvyšných troch kôl uhrá aspoň bod, Dánsko spozná vôbec nejsuverénnějšího majstra od rekordného 81bodového výkonu Kodane v sezóne 2010/11.A Keď mu Ulvene zvládnu vyhrať všetky tri zápolení, za týmto počinom zaostane len o štyri body a stanú sa druhým najdominantnejším šampiónom krajiny od prechodu na nový ligový formát na jeseň 1995.

Ako sa Midtjylland k takému senzačnému počinu dopracoval?

Možno trochu paradoxne tak, že kompletne prehodnotil svoj prístup k výsledkom, ktoré sa pre netradične zmýšľajúcich vedenie stali trochu vedľajšími. Do popredia sa dostala nekompromisný a úplne úprimná analýza vlastných výkonov – založená na štatistike.

“Napríklad keď sme doma hrali proti poslednému tímu, porazili sme ho 2: 1. Ale náš model nám jasne napovedal, že sme boli extrémne šťastní.Veľa ľudí hovorilo, výborne ‘, pritom to v skutočnosti bolo otrasné predstavenie, “ načrtáva premenu filozofie jeden z dvoch hlavných strojcov malého dánskeho zázraku, predseda Midtjylland Rasmus Ankersen.

” Nikto nechce hovoriť, že vyhral šťastnú cestou. Ale vo futbale úspech mení šťastie v dielo génia, “ pokračuje Ankersen a na jeho slová v podobnom duchu nadväzuje jeho nadriadený, majiteľ klubu Matt Benham: ” Jedným človekom, ktorého zvlášť obdivujem, je nový tréner Dortmundu Thomas Tuchel . (…) Raz mi hovoril o tom, ako vyhrali a on potom pre nasledujúci zápas urobil šesť zmien len preto, že ich považoval za súčasť toho pravého receptu. A médiá reagovala v štýle, Ale toto predsa nemôžeš!Nesmieš meniť víťazný tím! ‘ “

Uvažovanie oboch predstavených mozgov midtjyllandského triumfu nápadne pripomína nedávno patrične zmedializované (i sfilmovanej) princípy takzvaného Moneyball – na štatistickej analýze založeného modelu generálneho manažéra baseballových Oakland Athletics Billyho Beanea, ktorý podceňovaný mužstvu umožnil súperiť s bohatšími sokov.

Niečo podobné teraz v Midtjylland 31 ročný Rasmus Ankersen ao viac ako 15 rokov starší Matt Benham naozaj realizujú. Jeden výrazný rozdiel spočíva v tom, že oaklandští nakoniec svoju revolučnú misiu až k vysnívanému titulu nedotiahli.To Midtjylland áno; dokonca ihneď v prvej sezóne, ktorá júlový príchod oboch mužov nasledovala…


Tí dvaja sa jednoducho našli.

Matthew Benham je manažérom investičného fondu, ktorý k celému svojmu imanie prišiel skrze systematické nachádzania chýb bookmakerov a profesionálne stávkovanie na futbalové zápasy.Už roku 2012 anglický podnikateľ investoval do svojho milovaného a po uši zadlženého Brentforde, ktorý pod jeho dohľadom zaznamenal postup do druhej ligy, aby tento rok dokonca usiloval o Premier League.

Rasmus Ankersen je zase nesmierne mladý kouč s áčkový licenciou , ktorý sa síce v priebehu svojej aktívnej kariéry potýkal s neustálymi zdravotnými trable, tie mu ale na druhú stranu dali dostatok času k hĺbaniu – a okrem iného spísanie knihy s názvom “The Gold Mine Effect” (Efekt zlatej bane) o identifikácii výnimočného futbalového talentu a jeho následného rozvoja.

Ani voľba Midtjylland pritom nie je náhodná.Ankersen v jeho štruktúrach pôsobil ako hráč i tréner a pozná väčšinu vedenia, ktoré podľa neho vždy bolo naklonené inováciám. “A tiež nám samozrejme pomohlo, že im dochádzali peniaze.Ak ich nemáte, vždy budete mať tendencie načúvať tým, kto vám ich chcú dať, “ usmieval sa v rozhovore pre De Correspondent 47-ročný Benham.

Práve naladenie verejnosti i samotných aktérov vnútri klubu je to, čo asi najviac odlišuje dánskej prostredia od toho vysoko konzervatívneho anglického.

Keď totiž tento rok vo februári Benham oznámil, že po sezóne prepustí úspešného manažéra Marka Warburton spolu s jeho asistentom Davidom Weirom a športovým riaditeľom Frankom McParlandem, strhla sa v britských médiách masívne vlna nevôle.

investora plány na vytvorenie role hlavného kouča pevninského strihu a teda obmedzenie jeho právomocí na Ostrovoch s obľubou interpretovali ako vlastníkovho snahu hrať sa na diktátora.Jeho úmysly pritom vždy boli a stále sú ďaleko skôr presne opačné.

Benhamovým ústredným cieľom je rozomlieť zodpovednosť a celkovo obmedziť ľudský faktor pri činenia dôležitých rozhodnutí. Majitelův model, ktorého pomocou si vytvára svoje vlastné kvalitatívne rebríčky klubov naprieč celou Európou, pritom celkom jasne odhaľoval, že za abnormálnymi úspechy Brentforde stála mimo iného abnormálne dávka šťastie .

“Tabuľka je notoricky nepresným ukazovateľom, pretože skrátka zobrazuje toľko náhodnosťou, že si to ľudia ani nevie predstaviť,” bráni sa Matt Benham a vyťahuje z rukáva jeden silný tromf: “Jedným z najlepších príkladov tohoto je, že ešte v polovici sezóny sa v Nemecku Dortmund nachádzal na dne tabuľky.My ho pritom stále hodnotili ako druhý najlepší klub v krajine. Mali proste len neskutočnú smolu. “

Brentford, ktorý pred pár dňami vypadol v semifinále play-off League Championship o postup medzi anglickú smotánku, si na rozdiel od Borussie dlho žil nad pomery.

Keď sa v decembri nachádzal na piatej priečke, Benham ho mal vo svojej “tabuľke pravdy” posadeného zhruba uprostred – na mieste jedenástom. Práve to ho priviedlo na myšlienku, že jednoducho môže byť lepšie. A Warburton dostal s predstihom padáka…

Prvý svojho druhu

nie je to tak dávno, čo New York Times označil kopanou za “najmenej štatistický zo všetkých popredných športov”.Vtedy sa písal rok 2010 a od tej doby sa na pohľad zmenilo pramálo.

Spoločnosti ako Opta alebo ProZone si síce získavajú čoraz silnejšie slovo, lenže poriadne obľube a hlavne dôvere sa naďalej teší predovšetkým medzi futbalovými “geek”, ktorí si analýzou dát obyčajne spestrujú sledovanie svojho obľúbeného športu.

Časy sa však predsa len mení, a dokonalým dôkazom pozvoľné revolúcia je príbeh Teda Knutson, spoluzakladateľa servera StatsBomb.Jeho Trademark sa na Twitteri, kde ho sleduje na 13 tisíc ľudí, stali tieto farebné “radary”, ktoré elegantné cestou postihujú futbalistovy prednosti i slabiny, a určitou cestou kvantifikujú jeho komplexnosť.

Ted Knutson už v tejto dobe na sociálnej sieti aktívna nie je a môže za to práve skutočnosť, že sa jeho tamojšie činnosť pomaly stávala nebezpečnú. Už vlani v lete bol totiž schopný nadšenec začlenený do midtjyllandských aj brentfordských štruktúr, a uverejňovanie faktického know-how svojich zamestnávateľov sa tak prirodzene stalo neudržateľnú situácií.

Knutsonova práce stoja v prvom rade na vyhodnocovanie všetkých nebezpečných situácií, pohybu hráčov s loptou i bez lopty.V tomto ohľade je pre Benhamovy kluby zásadné tiež partnerstvo so spoločnosťou E4talent, ktorá zaznamenáva výhradne strely vysielané z takzvaných “nebezpečných priestorov”, ktorými sa myslí zóna od malého vápna po hranici pokutového územia. Odtiaľ aspoň v Premier League padá približne 77% všetkých gólov, čiže absolútne rozhodujúca väčšina.

Týmito dátami sa neskôr riadi všeličo: taká hrubá čísla v konečnom dôsledku slúžia trénerom pri plánovaní poločasového motivačného príhovore a zároveň sú aj úplne unikátnym spôsobom nadradená inštinktu bežného midtjyllandského skauta.

To samozrejme neznamená, že by si snáď v dánskom klube zraku pozorovateľa necenil ani zďaleka toľko, ako velí súčasný úzus futbalového sveta.Podľa BENHAMOU ide skôr o to nenechať sa uniesť malým vzorkou (na vlastné oči) videných zápasov. Osobitný dôraz je kladený tiež na psychologický profil potenciálne akvizície.

Skvelým príkladom je v tejto otázke nedávna kúpa Tima Sparva; nenápadného robotníka strede poľa, ktorého Ankersen nazýva “neštatistické hviezdou”, respektíve skrytým pokladom.

“Máme tu ešte jedno číslo 6 (defenzívneho záložníka – pozn. Red.), Izzunu, a ten vás od pohľadu zaujme oveľa skôr.Je veľmi silný, atletický a pácha celý rad spektakulárnych obranných zákrokov. (…) Sparvovi sa len zriedka dostáva takého kreditu (ako Izzunovi), ale my máme za to, že to je dané iba jeho skvostnú pozičná hrou, “ porovnáva Ankersen.

Niekdajšieho hráča Groningene si pritom Midtjylland vyhliadol celkom banálne cestou. Sparv totiž v minulej sezóne pôsobil vo Fürthe, ktorý by si v rámci univerzálnej Benhamovy tabuľky všetkých európskych klubov ako druholigový nemecký mančaft hravo našiel miesto medzi celkami anglickej Premier League; a sám Sparv bol jeho najvyťaženejším služobníkom.Preto sa dánsky majster zameral primárne na neho – a objavil v ňom rozdielovú figúrku.

Najťažšie skúška, čo sa hráčskych transakcií týka, avšak na klub z mesta Herningu ešte len čaká: mužstvo je teraz na očiach ako nikdy, a preto sa v lete očakáva odliv troch až štyroch ťahúňov.

Midtjylland na druhú stranu nijako panikáriť nemusí, mimo schopných vyhľadávačov skrytých talentov sa totiž môže oprieť aj o vlastnú akadémiu, ktorú ostatne predtým dlho viedol sám súčasný kouč A-tímu Glen Riddersholm.

mládežníckymi štruktúrami skromného klubu prešlo zhruba päť až šesť obvyklých členov otváracej jedenástky Ulvene – vrátane vychádzajúce hviezdy dánskej dvadsaťjednotky, Pioneho Sista.Tiež s jeho odchodom sa teraz všeobecne počíta…

nekorunovaný majstri štandardných situácií

Kým o svojom analytickom modeli celkom logicky nebudú chcieť jeho tvorcovia vykladať príliš otvorene , o iných inováciách sa už Ankersen s BENHAMOU rozrozprávajú s obrovskou chuťou.

Jednou z nich je zvýšený dôraz na rozvoj individuálnej osobnosti. “Nikdy sme nerozumeli tomu, prečo by sa futbalový hráč nemal rozvíjať spôsobom, akým sa rozvíja taký individuálny športovec. Ten sa snaží optimalizovať všetok aspekt svojho remesla. Výživu, všetko, aj tie najmenšie detaily. Futbalisti toto nerobia,” krúti hlavou Ankersen počas udávanie rozhovore pre Sports Illustrated.

“Golfisti každým dňom trénujú svoj švih.Prečo by to isté nemali robiť futbalisti? Takto máme v seniorskom tíme Midtjylland dvoch hráčov, ktorí sa pripravujú so špecialistom cez kopaciu techniku, “ zveruje sa ďalej relatívne čerstvý tridsiatnik Ankersen.

Práve neustále zdokonaľovaná loptová technika futbalistov Midtjylland potom priamo vedie k ich silnejúce povesti expertov cez (ne) priame kopy.

Ešte koncom marca platilo, že dánski šampióni po standardkách skórovali v priemere raz za zápas, a dlhodobo v Európe nachádzali konkurencii akurát v Atletiku Madrid.Hneď trikrát v tomto ročníku sa pritom Midtjylland podaril popravde husársky kúsok: premeniť v gól rovno štyri štandardky v rámci jediného ligového duelu.

Podobné bizarnosti pochopiteľne nie sú ničím iným ako váženým produktom zvýšené a konštantný pozornosti, ktorú zahrávanie voľných kopov v MCH Arene venujú. Hráči, tréneri, Ankersen aj externí odborníci sa vždy raz za mesiac schádzajú na spoločnej porade a pokúšajú sa dokopy zahladiť aj tie najmenšie nedostatky.

“Minulý mesiac sme tu mali bývalého hráča amerického futbalu so skúsenosťami z NFL (americká najvyššia súťaž – pozn. Red.),” konkretizuje Ankersen pre De Correspondent.Inšpirácia v zámorí je potom úplne evidentné: jednou z nových vymožeností Midtjylland je napríklad hráčovo obiehanie súperovej múru na štýl amerického running backa.


Matta BENHAMOU aj jeho spolupracovníkov ešte čaká dlhá štreka za rýdzu nesmrteľnosťou a permanentný známkou úspešných priekopníkov.

Midtjylland teraz chce preraziť v európskych pohároch; Brentford zase čaká hľadanie nového manažéra a aplikovanie celého zložitého modelu v o poznanie zložitejších podmienkach, než aké na BENHAMOU s Ankersenem čakali v Dánsku.

Obaja páni pritom v rôznych interview zdôrazňujú, že ani ich súčasná databázy nie je neomylná.Navyše nejde o žiadny uzavretý proces, takže sa neprestáva pracovať na zavádzanie nových prvkov.

Už teraz je každopádne jasné, že táto nenápadná dánska značka pod vedením progresívnych hláv určitým spôsobom pretvára futbalovú realitu a ašpiruje na pozíciu regulérneho udavačov nových trendov.

Moneyball je v týchto rokoch nesmierne populárny, o čom sa presvedčil aj Alex Stewart so svojím dôvtipným nápadom previesť Beaneovu víziu do počítačového sveta Football Manageru. A ako nám názorne ukazuje tohtoročný kométa z Herningu, pri rozumnom počínanie môže ten istý ideál fungovať, lepšie povedané prinášať trofeje, aj v reáli.

A to je bezpochyby vzrušujúce zistenie…